Uzbekistan - Na jedwabnym szlaku

– Taszkient – magiczna stolica
– Chiva i Itchan Kala
– Buchara – szczęśliwe miasto
– Ceramiki Gijduvan
– zabytki Navoiy
– jurty w Yangykazgan
– Shakhrisabz – miasto Tamerlanda
– Turkusowe kopuły w Samarkandzie

Program

1 dzień:
Zbiórka na lotnisku w Warszawie dwie godziny przed odlotem. Wylot do Taszkientu z przesiadką.

2 dzień:
Przylot do Taszkientu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Następnie wyruszymy na pierwsze spotkanie ze stolicą Uzbekistanu. Zapoznamy się z jego topografią i zobaczymy między innymi współczesne centrum miasta z pomnikiem ofiar trzęsienia ziemi z 1966 r. podczas którego znaczna część miasta uległa zniszczeniu, Plac Niepodległości, gdzie kiedyś znajdował się najwyższy pomnik Lenina, zastąpiony obecnie wielkim globusem. Nocleg w hotelu w Taszkiencie.

3 dzień:
Przelot z Taszkientu do Urgenczu. Wyjazd do doliny tajemniczych twierdz tworzących zespół 50 obronnych miast na skraju czerwonych piasków pustyni Kyzyłkum. Zwiedzanie
najlepiej zachowanych twierdz: Toprak Kala, Kyzył Kala i Ayaz Kala. Przejazd do Chivy – średniowiecznego miasta położonego w sercu pustyni. Zakwaterowanie w hotelu w obrębie murów najstarszej części Chivy – Itchan Kala.

4 dzień:
Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Chivy – miasta twierdzy, pełnej zabytków stolicy starożytnego Chorezmu. Głównym wejściem do miasta jest efektowna brama Ota Darwoza. Za nią znajduje się cytadela Kunja- Ark, w której bogato zdobionych wnętrzach znajdowały się m.in. harem, arsenał, meczet i więzienie. Następnie odwiedzimy zespół pałacowy Tash Chauli, siedzibę Chana i jego żon, pełen wspaniałych malowideł i ozdobiony błękitno-białą mozaiką kafelków. Najbardziej znaną budowlą Chiwy jest potężny minaret Kalta Minar, który miał być największy na świecie, lecz nigdy nie został dokończony. Spacerując wiekowymi uliczkami zobaczymy m.in.: mauzolea Sajida Alauddina i Pahlavan Mahmuda czy medresa Arab-Muhammed-Chan. Kolacja w pałacu Toza Bog – letniej rezydencji Muhammeda Rahim Chana. Nocleg w hotelu.

5 dzień:
Przejazd z Chiwy do Buchary. Pojedziemy wzdłuż rzeki Amu Dari, płynącej na granicy z Turkmenistanem, a następnie szlakiem karawan wielbłądów podróżujących po Jedwabnym Szlaku pomiędzy pustyniami Kyzył-kum i Kara-kum. Późnym popołudniem dotrzemy do Buchary, czyli „szczęśliwego miejsca”, miasta pełnego kolorytu. Zakwaterowanie w hotelu, w obrębie starej chanaki Mahalli Kuma. Krótkie zwiedzanie najbliższych zabytków (medresy Kukeldash i Nadir Divan-Beghi). Zobaczymy także minaret Kalyan z XII w. – najwyższy w Uzbekistanie o kształcie wielkiego pionowego filaru wznoszącego się ponad miastem. Kolacja połączona z występem miejscowych tancerek i muzyków.

6 dzień:
Poznajemy kolejne zabytki Buchary – ważnego ośrodka handlowego na Jedwabnym Szlaku. Będziemy spacerować wąskimi uliczkami, przez średniowieczne kopuły targowe (rynki) do meczetu Poi Kaylan i medresy Miri Arab. W pobliżu znajduje się cytadela Ark, stara twierdza, która w średniowieczu stanowiła odrębne miasto z pałacem emira, mennicą, meczetami, instytucjami rządowymi. Zobaczymy również znany meczet Bolo-Hauz oraz Mauzoleum Ismailia Samani – pierwszy budynek w środkowej Azji, zbudowany z cegły w kształcie sześcianu, z krytą kopułą. Źródło Czaszma Ajub – zgodnie z legendą, przechodził tu prorok biblijny Hiob (Ajub), a w tym miejscu, gdzie uderzył on swoim kijem wytrysnęło źródło. Kolacja w restauracji nad stawem Lyabi-Hauz. Nocleg w hotelu.

7 dzień:
Rano udajemy się do mauzoleum świętego mędrca sufi Bahaudina Nakshbandi, miejsca zwanego „Mekką Centralnej Azji” odwiedzanego również przez turystów szukających spełnienia swoich niewypowiedzianych życzeń. Następnie jedziemy do pałacu Mokhi-Khosa, letniej rezydencji ostatniego emira Buchary. Potem zwiedzimy kompleks memorialny Czor Bakr i medresę Chor-Minor zwieńczoną 4 minaretami zakończonymi błękitnymi kopułami. Po zwiedzaniu będziemy mieć czas wolny na bazarach, na zakupy od lokalnych od rzemieślników. Nocleg w hotelu.

8 dzień:
Podróżujemy na północny wschód do obozów kazachskich koczowników. Po drodze postoje i zwiedzanie zabytków: Vabkent (minaret ad-Din Tekish), Gijduvan (zabytkowa wytwórnia ceramiki), Karmana-Navoiy (mauzoleum Mir-Said Bahram, meczet Kassim Sheiha, polski cmentarz wojenny), karawanseraj Rabat-i-Malik, Nurota (twierdza Aleksandra Macedońskiego, czaszma i meczet Djuma). Zatrzymamy się w obozie jurtowym Kazachów w rejonie Yangykazganu. Dla chętnych przejażdżka po pustyni na wielbłądach (fakultatywnie). Obiadokolacja przygotowana przez koczowników. Nocleg w jurtach.

9 dzień:
Podążamy dalej „Jedwabnym Szlakiem” zatrzymując się nad jeziorem Aydar-Kul (ok. 200 km długości) – położonym w sercu pustyni Kyzył-Kum. Kąpiele, wypoczynek, lunch. Po południu przejazd do Samarkandy jednego z najstarszych miast na świecie i perły Jedwabnego szlaku. Zakwaterowanie w hotelu i obiadokolacja.

10 dzień:
Zwiedzamy Samarkandę: grobowiec Tamerlana Gur-Emir, mauzoleum Uług-Bega, meczet Bibi-Chanym z XV w., nekropolie Szach-i-Zinda i Rukhabad, gdzie znajdują się liczne, pięknie zdobione mauzolea, średniowieczne obserwatorium astronomiczne Uług-Bega. Pięknie odnowiony i imponujący Plac Registan z medresami Uług-Bega, Szer-Dor i Tillya Kari, klejnot Azji Centralnej i wizytówka Samarkandy. Registan w języku perskim oznacza „miejsce pokryte piaskiem” i w dawnych czasach pełnił rolę placu targowego. Wizyta na bazarze Siab. Nocny spacer do Registanu lub Gur-Emir. Nocleg w hotelu.

11 dzień:
Wycieczka do Shakhrisabz – rodzinnego miasta Tamerlana, dzięki któremu stało się ważnym ośrodkiem nauki i sztuki. Zwiedzanie zabytków dynastii Timurydów: pałac Ak-Saraj, kompleks Hazrat Imam (mauzoleum Jahangira; Dorus-Syadot), meczet Kok-Gumbaz, kryty rynek Czor-su, łaźnia miejska z XV w. W obrębie miasta znajduje się też polski cmentarz z czasów II żołnierzy gen. Andersa i ich rodzin. Powrót do Samarkandy. Nocleg w hotelu.

12 dzień:
Pożegnanie z Samarkandą. Wyjazd na zwiedzanie manufaktury produkującej papier jedwabny wg tradycyjnej receptury z VIII w. oraz zabytkowej wytwórni win i alkoholi, dla zainteresowanych – degustacja. Przejazd do Taszkientu. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu.

13 dzień:
Dzień spędzimy zwiedzając starą część Taszkientu. Głównym jej walorem historyczno kulturowym są liczne muzea, przepiękne meczety oraz mauzolea. Zobaczymy medresy Barak Khana i Kukeldash z XVI w. – największe i najlepiej zachowane szkoły koraniczne w tej części świata, meczet Djuma, mauzoleum Hazrat Imam – jednego z pierwszych imamów Taszkientu. W Muzeum Koranów zobaczymy najstarszy na świecie, oryginalny Koran Osmana z 655 roku. Na zakończenie zwiedzania udamy się na lokalny bazar Chor-su. Nocleg w hotelu.

14 dzień:
Przejazd na lotnisko. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy. Zakończenie wycieczki.

Program fakultatywny
– przejażdżka na wielbłądach (ok. 6 USD),
– degustacja miejscowych alkoholi (15-30 USD),
– wieczorne pieczenie barana (ok. 100 USD za barana),
– dodatkowe pokazy folklorystyczne (10-40 USD).

Świadczenia

Zakwaterowanie:
12 noclegów: 11 w hotelach o standardzie ***, pokoje 2,3 osobowe z łazienkami i klimatyzacją, 1 nocleg w jurtach na pustyni.

Wyżywienie:
Dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje.

Transport:
Przeloty wg programu wraz z opłatami lotniskowymi, mikrobusy, autokary.

Ubezpieczenie:
Signal Iduna S.A

Obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 zł.

Realizacja programu turystycznego, wstępy do obiektów wymienionych w programie, wszelkie opłaty administracyjne. Opieka polskiego pilota na całej trasie.

Informacje praktyczne

O wyprawie:
Poznamy najciekawszą część Jedwabnego Szlaku w Azji Centralnej. Odwiedzimy kraj, w którym skrzyżowały się różne tradycje, kultury, rasy i religie. Uzbekistan pozostając bardzo przyjazny i życzliwy dla Polaków, znacznie różni się kulturowo od Polski. Znajdziemy się w świecie islamu, który choć bardzo różny i daleki od ortodoksji Arabii i Północnej Afryki będzie wymagał od nas taktu i szacunku dla jego specyfiki. Uzbekistan jest krajem egzotycznym, pełnym wspaniałych miejsc, zupełnie innych od tych które znamy. Zobaczymy ruiny twierdz wzniesionych około dwa tysiące lat temu w czasach świetności starożytnego Chorezmu. Zachwycą nas Chiva, Buchara i Samarkanda – perły architektury światowej, świadczące o wspaniałej historii kraju. Na każdym kroku spotkamy też ślady po Tamerlanie, kontrowersyjnym wielkim wodzu, a dziś bohaterze narodowym, który zainwestował zdobyte podczas podbojów bogactwo w rozwój kraju – sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, medresy i pałace. Uzbekistan to również piękne krajobrazy pustyń Karakum i Kyzył kum oraz wspaniała, bardzo smaczna kuchnia. Proponujemy przede wszystkim aktywne i relatywnie tanie zwiedzanie znajdujących się w naszym programie miejsc. Noclegi przewidziane są w dobrze zlokalizowanych hotelach o standardzie***, w 2 osobowych pokojach z łazienką i klimatyzacją. W trakcie wyprawy jedną noc spędzimy w jurtach, tradycyjnych namiotach nomadów. Jurty są wieloosobowe, z przygotowanymi miejscami do spania, a na terenie obozowiska znajdują się łazienki i miejsce do spożywania posiłków. Z pewnością ten wieczór na pustyni pozostanie zawsze we wspomnieniach. Wyprawa nie należy do trudnych, jednak musimy mieć świadomość, że cały czas uprawiamy aktywną turystykę. Nie można zapomnieć o małym plecaku, w którym zawsze musi być woda i o wygodnym obuwiu (dużo zwiedzania). Wyprawie od początku do końca towarzyszy polski pilot.

Szukasz dodatkowych informacji dotyczących imprezy – zadaj pytanie e-mailem egzotyka@almatur.pl lub na facebook.com/almaturwycieczki

Informacje praktyczne:
Informacje dotyczące realizacji imprezy, niezbędnego bagażu, aktualnych rozkładów lotów itd. zostaną przesłane pocztą elektroniczną w liście do uczestników najpóźniej na ok. 3 tygodnie przed wyjazdem. Prosimy o podanie kontaktowego adresu e-mail przy podpisywaniu umowy. Podstawowe wyżywienie zagwarantowane w cenie jest obfite i smaczne, a dodatkowe posiłki są jedynie jego uzupełnieniem. Kuchnia uzbecka zapewnia obfitość jarzyn i owoców, ale także oferuje różnorodne wspaniale doprawione potrawy mięsne. Cały pobyt spędzimy w gorącym klimacie, stąd najlepsza jest lekka, przewiewna, bawełniana odzież. Bluza lub lekka kurtka z długimi rękawami może się przydać w miejscach mocno klimatyzowanych (samoloty, autobusy) oraz na pustyni i w górach. W czasie zwiedzania świątyń niezbędne są długie spodnie, spódnice i chusty zakrywające ramiona. Nie są tam tolerowane koszulki na ramiączkach lub szorty. Nie spodziewamy się deszczy. Parasol może służyć jako ochrona przed słońcem. W Uzbekistanie zobaczycie też Państwo wiele interesujących przedmiotów sztuki użytkowej i rękodzieła na które warto przygotować kieszonkowe.

Informacje wizowo-paszportowe:
Dane paszportowe wymagane do realizacji imprezy należy wpisać do elektronicznego formularza danych dodatkowych. Link do formularza – dla wszystkich rezerwacji stałych – będzie wysłany automatycznie na adres e-mail klienta wpisany w rezerwacji. Brak wymaganych danych paszportowych i osobowych lub ich niezgodność z paszportem zabieranym na wyprawę, może spowodować dodatkowe koszty związane z realizacją imprezy turystycznej lub w ostateczności uniemożliwić uczestnictwo w zarezerwowanej imprezie. Nie ma obowiązku wizowego.

Informacje zdrowotne:
Należy zapoznać się z aktualnymi wytycznymi i zasadami dla podróżnych znajdującymi się na portalu MSZ – Polak za granicą: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/uzbekistan. Warto być zaszczepionym przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi i ewentualnie innym chorobom. Należy szczególną uwagę przywiązywać do ochrony przed słońcem, używając kremów ochronnych, okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy. W trakcie wycieczki trzeba pić nawet kilka litrów płynów dziennie.

Minimalna liczba uczestników w grupie: 9, maksymalna: 15. Kolejność zwiedzania oże ulec zmianie.
Informacje o cenie
III ratę 850 USD: walutową część ceny uczestnik przekazuje pilotowi. Kwota ta jest w całości wykorzystana na pokrycie części świadczeń (m.in. koszty programowe,
transport lokalny, niektóre noclegi i posiłki). Część walutową ceny uczestnik zabiera ze sobą na wyprawę.

Cena wraz z częścią walutową nie obejmują:
– wieczornych wyjść i rozrywek oraz pozostałych aktywności nie przewidzianych w programie,
– zwyczajowych napiwków – ok. 75 USD,
– ewentualnych pozostałych posiłków nieujętych w programie, aranżowanych przez pilota (orientacyjny koszt ok. 10-20 USD/posiłek).

Terminy i ceny: Uzbekistan – Na jedwabnym szlaku

07.07 – 20.07.2024 14 dni 9999 zł (7499 zł + 850 USD Promocja)
13.09 – 26.09.2024 14 dni 9999 zł (7499 zł + 850 USD Promocja)

kontakt

Adres

Biuro Usług Turystycznych
"LUBLINIANKA-TOUR"
20-064 Lublin, ul. B. Prusa 8,
Budynek PZM-ot, I piętro, pok. 21

Dane do przelewu

BUT "Lublinianka-Tour"
ul. B. Prusa 8, 20-064 Lublin

Konto bankowe w Credit Agricole S.A. nr 79 1940 1076 3003 2653 0000 0000

Telefon

Biuro czynne:81-747 - 77 - 15
600 696 958
503 536 625

Email

lublinianka-tour@kki.net.pl

Biuro czynne

pon. - pt. w godz. 9.30-15.00
sobota, niedziela - nieczynne